Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum dyskusyjne

Miki
2007-01-10 21:26

Przy okazji prezentowania naszych koni powstał drobny problem: jak i kiedy mierzyć konie? Otóż konie hodowlane są mierzone (wysokość w kłębie, obwód klatki peiersiowej oraz obwód nadpęcia) z chwilą dokonywania opisu poprzedzającego wpis do Ksiąg Hodowlanych. Jest to zazwyczaj po ukończeniu 3-go roku życia. Jednak konie huculskie są późno dojrzewające. Rosną do 5, a nawet 6 roku życia. Nic więc dziwnego, że koń mierzony powtórnie 2, lub 3 lata po pierwszym pomiarze, jest wyższy o kilka centymetrów.
Jeśli chodzi o wałachy, PZHK niestety, nie prowadzi pomiarów zoometrycznych. Mierzymy je w stadninie na własne życzenie. Piszę niestety, ponieważ w ten sposób hodowcy są pozbawieni istotnych informacji o synach swoich ogierów, zaświadczających przecież o ich wartości i urodzie. Jeśli chodzi o technikę pomiarów, to wysokość konia mierzy się aktualnie laską zoometryczną. Ten pomiar jest o 5 - 7 cm mniejszy, niż dokonany taśmą. Taśma bowiem zatacza pewien łuk na boku konia i "przekłamuje" pomiar.
Ostatnia uwaga dotyczy wzrostu koni huculskich. Są to i powinny takimi pozostać, konie niewielkiego wzrostu. Wymiary ogierów to 134 - 145 cm, natomiast klaczy 132 - 144 cm. Zatem "Fant" ze swoim wzrostem 137 cm jest koniem bardzo typowym. Faktem jest, że wielu jeżdżących woli konie rosłe (np "Gamrata"), lecz jest to już nieco inny typ konia huculskiego.

Niki
2007-01-11 15:52

to zapewne z małą aluzją do mnie;)
tak to prawda, hucuły późno dojrzewają, sama się z resztą o tym przekonałam :))
Fant ma oczywiście wzrost w normie, choć wygląda na mniejszego.
A wszyscy się jeszcze rok temu wyśmiewali, że mam takiego malucha, (tutaj wypinam dumnie pierść chociaż na wzrost Likiera nie mam żadnego wpływu ;P) a urósł o parę dobrych centymetrów ;))

Niki
2007-01-29 21:42

Do niedawna długo zastanawiałam gdzie dokładnie mierzy się obwód klatki i nadpęcia. Teraz już wiem, dzięki byciu przy wycenie hodowlanej:)
Może Miki napisze coś więcej na ten temat? (sama nie umiem tego wytłumaczyć;)) Myślę, że takich osób jak ja wcześniej jest więcej.
Pozdrawiam serdecznie:)

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26,
Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach